13 sty 2017

Ładunek osi na wagonie

Na rynku istnieją systemy, gdzie z dwóch szyn pobierany jest jeden biegun prądowy, natomiast w środku puszczona jest tzw. trzecia szyna na prąd zmienny (AC). Osie nie są izolowane, co na zwykłych torach powoduje zwarcie. Musimy dokonać konwersji osi na izolowane, aby można było użytkować wagony na makietach sterowanych prądem stałym. Oto prosty sposób jak wykorzystać osie.

Na początku niezbędne jest pobranie koniecznych wymiarów z wagonu. Ja będę pracował na wagonie Roco. Jest to platforma Deutsche Reichsbahn Gesellschaft (DRG)
46481. Warto wziąć w rękę miarę lub suwmiarkę i dokładnie spisać: długość przestrzeni ładunkowej, szerokość aby móc dociąć odpowiedniej długości listewki. Do wykonania tego ładunku potrzebne będą listewki 2mm x 2mm, 3mm x 1 mm, oraz 2mm x 1mm, taśma izolacyjna oraz klej typu Superglue lub klej do drewna, nie zapominajmy o osiach, w tym wypadku użyjemy 7 sztuk.

Listewki przycinamy do odpowiednich wymiarów, u mnie są to elementy: 2 listewki 2x2 o długości 30 mm, 2 listewki 3x1 o długości 115,2 mm oraz 14 listewek 2x1 o długości 22 mm.

Mierzymy potrzebne wymiary
Niezbędne elementy docinałem ostrym skalpelem
Próba wymiarów

Pierwsze elementy ładunku to dwie skrajne poprzeczki, do których dopasowujemy dwie najdłuższe listewki w taki sposób, aby obie były w identycznej relacji odległości od burt wagonu i środka skrajnych poprzeczek. Następnie pozostałe odpowiednio docięte 14 listewek mocujemy na środku, w sposób pokazany na zdjęciu poniżej, w odległości 3,5 mm z każdej strony,od skrajnych deseczek.



Należy pamiętać, żeby dopasowanie szczebelków wykonywać na bieżąco, przykładając oś i mocując je stabilnie. odstęp od co drugiego szczebelka powinny wynosić 1,5 - 1,8 mm.
Kolejnym krokiem, po dopasowaniu i zmontowaniu drewnianej ramy, są pasy mocujące osie. Wykonamy je z czarnej taśmy izolacyjnej. Niedługi pasek naklejamy na czystą i równą powierzchnie, następnie tniemy wzdłuż paski o szerokości 2 mm.

Tak przygotowane paski mocujemy na środku co drugiej poprzecznej listewki od spodu.

Następnie układamy osie i mocno naciągamy nasze taśmy na środek osi i przeciągamy je od strony zewnętrznej, nawijając od spodu na następną poprzeczkę. Mocowanie przyklejamy Superglue i obcinamy w odpowiednim miejscu.


Tak wygląda gotowy ładunek, który umieścimy na naszej platformie.
Gotowy ładunek na platformę


Naszą platformę uzbrajamy w kłonice i na tym koniec. Pamiętajmy, że drewnianą ramę możemy pomalować, potraktować bejcą lub innym koloryzującą substancją.Wszystkie wymiary są dopasowane do tej konkretnej platformy Roco. Na podstawie tego artykułu możemy ładunek dopasować wymiarami do każdej platformy.


Gotowy ładunek pięknie wzbogaca model

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz